+48 791 078 026

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dobór ochronników słuchu na podstawie pomiarów hałasu na stanowisku pracy

Ochronniki słuchu są stosunkowo prostym i tanim sposobem redukcji narażenia pracowników na hałas, co wpływa na ich popularność.  W tym zakresie na rynku można znaleźć zarówno piankowe ochraniacze douszne, nagłowne ochronniki słuchu jak ochronniki wyposażone w aktywny system redukcji szumu. 


Zakres tłumienia hałasu mocno różni się dla poszczególnych modeli ochronników słuchu, dlatego warto by ich dobór został wykonany świadomo. Oczywistym błędem jest użycie ochronników słuchu, które w sposób niedostateczny będą izolować od hałasu. Należy jednak pamiętać, że użycie ochronników zbyt tłumiących hałas, również będzie rodzić różnego rodzaju problemy, począwszy do problemów w komunikacji, kończąc na komforcie noszenia. 


Z tego względu w tym artykule prezentujemy metodę dopasowania ochronników słuchu w oparciu o pomiary hałasu na stanowisku pracy.


Hałas na stanowisku pracy

Zagadnienia związane z hasłem na stanowisku pracy omówiłem we wcześniejszym wpisie, skupiając się na wymaganiach prawnych, aparaturze pomiarowej i samym pomiarom takiego hałasu. W tym artykule przyjrzymy się metodzie redukcji ekspozycji na hałas pracowników z wykorzystaniem ochronników słuchu.



Aparatura pomiarowa

W celu dopasowania odpowiednich ochronników słuchu użyjemy miernika dźwięku Cirrus CR:171B wyposażonego w funkcje pomiarów w pasmach oktawowych i tercjowych. Użycie takiego miernika było podyktowane wymaganiami związanymi z normą do pomiarów ochronników słuchu. W praktyce wystarczający będzie miernik pozwalający na pomiar jedynie pasm oktawowych, np. Cirrus CR:161B lub CR:162B.


Pomiar hałasu w pasmach częstotliwościowych

Maksymalna ekspozycja na hałas dla 8-godzinnego dnia pracy wynosi 85 dB. Analizując ten wynik, musimy mieć świadomość, że różne źródła hałasu będą powodowały udział różnych częstotliwości w całkowitym hałasie. Mierniki pozwalające na pomiar hałasu w pasmach oktawowych lub tercjowych oprócz jednoliczbowego wyniku pomiaru zapewnią nam wgląd w poszczególne pasma częstotliwościowe i ich poziom.

Widok pomiaru w pasmach tercjowych

Widok pomiaru w pasmach oktawowych

Program NoiseTools

Tryb Hearing Defenders

Noisetools jest darmowym programem dedykowanym do analizy, eksportu danych i tworzenia gotowych raportów dla pomiarów wykonanych miernikami dźwięku Cirrus. W przypadku użycia mierników z funkcją pomiaru hałasu w pasmach oktawowych program oferuje moduł “Hearing Defenders” przeznaczony do obliczania tłumienia użytych ochronników słuchu. 


Moduł zawiera bazę ponad 100 ochronników słuchu, z zaimplementowanymi wartościami tłumienia w konkretnych pasmach oktawowych. Baza ta może zostać rozszerzona poprzez wprowadzanie własnych modeli. Informacje na temat tłumienia poszczególnych modeli powinny zostać podane przez producenta. Odradzam zakup ochronników bez jakichkolwiek informacji dotyczących ich tłumienia.

Gotowa baza modeli ochronników słuchu

Program Noisetools pozwala na rozszerzenie bazy ochronników słuchu w przypadku braku używanego modelu w bazie danych

Obliczenia na podstawie wybranego modelu ochronników słuchu

Po wybraniu konkretnego modelu ochronników zostaną przedstawione wyniki badań z obliczonym poziomem hałasu w przypadku zastosowania wybranego modelu. Wynik ten pokazywany jest w formie graficznej i tabelarycznej.


Wybrany model: 3M Peltor Optime 1 Ear Def Clip on ( model montowany do kasku ochronnego). Wynik w formie tabelarycznej przedstawia:

  • wartości zmierzonego hałasu (Measured)
  •  wartość korekcji krzywej A (A Weighting)
  • tłumienie wybranego modelu (APV)
  • obliczony poziom hałasu po zastosowaniu ochronników (Resultant)

Porównanie graficzne obejmuje wynik zmierzonego hałasu (kolor czerwony) i zredukowany poziom po zastosowaniu ochronników (kolor niebieski).

Program Noise Tools pozwala na dodatkowy eksport raportu pomiarowego, zawierającego wybrany model słuchawek wraz z wynikami zmierzonego hałasu na stanowisku pracy.

Dobór ochronników na podstawie wyników badań

Moduł Hearing Defenders automatycznie oblicza, które modele dostępne w bazie danych pozwolą na redukcję ekspozycji na hałas do dopuszczalnych poziomów. Informacja o odpowiednim poziomie tłumienia przedstawiana jest za pomocą koloru w kolumnie Assumed Level. Kolor zielony odpowiada redukcji hałasu do wskazanej wartości, a kolor czerwony oznacza niedostateczny poziom redukcji. Fabrycznie poziom ustalony jest na 85 dB i odpowiada obecnie panującym przepisom. Wartość ta może zostać dowolnie zmieniona w celu zapewnienia korzystniejszych warunków pracy.


Dodatkowo kolorem żółtym zaznaczone są ochronniki, których tłumienie redukuje hałas w znacznie większym stopniu niż jest to wymagane. W przypadku ochronników słuchu należy pamiętać również o komforcie pracy. Zastosowanie ciężkich nausznych ochronników słuchu faktycznie wpłynie na znaczną redukcję ekspozycji na hałas, jednak znacznie obniży komfort pracy. Douszne ochronniki cechują się znacznie wyższym komfortem noszenia, dlatego jeżeli ich wartość tłumienia będzie odpowiednia, ich zastosowanie może okazać się korzystniejsze.

Więcej informacji o module Hearing Defender można znaleźć w dedykowanym materiale na stronie producenta.

Zobacz produkty z artykułu:

Gotowy zestaw pomiaru hałasu na stanowisku pracy

Miernik dźwięku Cirrus CR171B

Program pomiarowy Cirrus Noisetools

Zainteresował Cię ten wpis?

Zapisz się do newslettera i nie przegap nowych artykułów!

E-mail *
Chcę otrzymywać newsletter dotyczący pomiarów audio.
URL
Tytuł

Najpopularniejsze posty

Przewodnik po terminologii pomiarów dźwięku
Mikrofony pomiarowe - dobór na podstawie pola akustycznego
Pomiary i dopuszczalne wartości drgań mechanicznych w środowisku pracy
Realizacja gotowej stacji badawczej do elektroakustycznych i akustycznych pomiarów central głośnikowych