+48 791 078 026

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wycieki powietrza i nieszczelności w instalacjach pneumatycznych to powszechne problemy, które często prowadzą do znacznych strat energii i zwiększenia kosztów użytkowania instalacji. Ich wykrycie w przypadku konwencjonalnych metod jest czasochłonne i trudne, dlatego w poniższym wpisie prezentujemy pomiary szczelności instalacji pneumatycznych wykonanych kamerą akustyczną Hikmicro AI56.

Kamery akustyczne

Kamery akustyczne to urządzenia pozwalające na wizualizację źródła hałasu. Dzięki zastosowaniu matrycy mikrofonów potrafią szybko i dokładnie zlokalizować źródło dźwięku oraz wskazać generowany przez nie poziom ciśnienia akustycznego.

Hikmicro AI56

Kamera Hikmicro AI56 została wyposażona w matrycę 64 mikrofonów, pozwalających na rejestrację hałasu w zakresie 2-60 kHz z odległości 0,2 - 100 metrów. 2 tryby pomiarowe optymalizują pracę w zakresie wykrywania wycieków powietrza oraz rozładowań systemów wysokiego napięcia.


Ekran pomiarowy

  • Zlokalizowane źródło dźwięku 
  • Zakres ciśnienia akustycznego generowany przez wykryte źródło 
  • Wartości występujące na ekranie: Wartość maksymalna i wartość w centrum ekranu
  • Hałas pasmach częstotliwościowych z wybranym zakresem pomiarowym

Detekcja hałasu w hałaśliwym otoczeniu

Instalacje pneumatyczne znajdujące się w hałaśliwych otoczeniach, takich jak hale produkcyjne, mogą stanowić duże wyzwanie w kontekście pomiarów akustycznych. W tym zakresie kamery akustyczne zostały zaopatrzone w filtr pasmowo przepustowy pozwalający na odcięcie niechcianego pasma częstotliwościowego. Dzięki temu możliwe jest dokładne wykrycie wycieków powietrza generujących hałas w zakresie 20-100 kHz.


Na poniższym nagraniu widać, że pomimo sporego hałasu i dużego zakresu pomiarowego (zaznaczonego żółtym prostokątem) kamera bez problemu wykrywa nieszczelność.

Zapis rejestrowanego wycieku w formie zdjęcia lub filmu

Wykryta nieszczelność może zostać zapisana w formie zdjęcia lub filmu, przyspieszając całą procedurę pomiarową. Kamera Hikmicro AI56 pozwala na zarejestrowanie do 60000 zdjęć i 54 godzin materiału filmowego. Pamięć może zostać rozbudowana przy użyciu karty pamięci. 

Nagrania z pomiarów

Poniżej prezentujemy nagrania wykonane przy użyciu kamery Hikmicro AI56.

Zobacz produkty z artykułu:

Zainteresował Cię ten wpis?

Zapisz się do newslettera i nie przegap nowych artykułów!

E-mail *
Chcę otrzymywać newsletter dotyczący pomiarów audio.
URL
Tytuł

Najpopularniejsze posty

Przewodnik po terminologii pomiarów dźwięku
Mikrofony pomiarowe - dobór na podstawie pola akustycznego
Realizacja gotowej stacji badawczej do elektroakustycznych i akustycznych pomiarów central głośnikowych
Hikmicro AI56 - Pomiary szczelności instalacji pneumatycznej